Emmnauel Macron dhe Le Pen kryesojnë | Evropa | DW | 23.04.2017
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Evropa

Emmnauel Macron dhe Le Pen kryesojnë

Francezët votuan: Sipas rezultateve të para raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale e kryesojnë politikani liberal i majtë, Emmanuel Macron dhe populistja e djathtë, Marine Le Pen,

Sipas rezultateve të para raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale e kryesojnë politikani liberal i majtë, Emmanuel Macron dhe populistja e djathtë, Marine Le Pen, të cilët kanë shansin të dalin në balotazh me 7 Maj, bëjnë të ditur televizionet France 2 dhe TF1.

Zgjedhjet u pritën me interes të madh në të gjithë Europën, për shkak se ato konsiderohen si vendimtare për drejtimin nga do të shkojë Europa. Votimet u karakterizuan nga njw pjeswmarrje e lartw e zgjedhwsve. 77%  e francezëve dhanë votën për presidentin e ri.