Edhe sot, Franca e paralizuar nga greva e punonjësve të hekurudhave | Gjermania - Tregu i punës | DW | 20.11.2007
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Gjermania - Tregu i punës

Edhe sot, Franca e paralizuar nga greva e punonjësve të hekurudhave

Në Francë, greva e punonjësve të transportit pritet të vazhdojë edhe sot. Rrugët përreth kryeqytetit ishin të mbingarkuara ndërkohë që trafiku shtrihet deri në 200 kilometra larg Parisit. Zyrtarët e kompanisë hekurudhore thonë se për shkak të grevës vetëm 50 për qind e trenave të shpejtësisë së lartë janë në funksionim.
Zyrtarët e sindikatës pritet të zhvillojnë të mërkurën bisedime me drejtuesit e kompanisë. Sindikatat i kundërshtojnë planet e Presidentit Nicolas Sarcozy, për t’i dhënë fund provilegjit të daljes herët në pension të punonjësve të hekurudhave dhe për shkurtimin e pensioneve të tyre.
Sot pritet të hyjnë në grevë edhe mësuesit, punonjësit e spitaleve dhe punonjës të tjerë .

 • Data 20.11.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/CJWI
 • Data 20.11.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/CJWI