EBU-ja akuzon Hashim Thaçin për ndërhyrje në punën e RTK-së | Ballkani | DW | 26.10.2009
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Ballkani

EBU-ja akuzon Hashim Thaçin për ndërhyrje në punën e RTK-së

Drejtori i EBU-së Thaçit: Trysnia e qeverisë suaj e ka shndërruar RTK-në nga një ofrues lajmesh të ekuilibruar në një levë mediatike të partisë qeveritare dhe tuajën si kryeministër.

Hashim Thaçi

Hashim Thaçi

Bashkimi Evropian i Radio-Televizioneve (EBU) akuzoi sot kryeministrin e Kosovës Hashim Thaçi për ushtrim trysnie politike dhe financiare mbi Radio-Televizionin Publik të Kosovës në prag të zgjedhjeve lokale. Ai tha se kjo mund ta pakësojë suksesin e Kosovës për shkallë më të madhe njohjeje ndërkombëtare pas shpalljes së pavarësisë vitin e kaluar.

Kosovo Unabhängigkeit Feiertag

Drejtori i EBU-së Jean Réveillon tha, se RTK-ja është dëshmuar si një stacion i suksesshëm, i pavarur, pluralist dhe shumëetnik, derisa muajt e fundit "nisi një proces i pandërprerë ndërhyrjeje politike".

Jean Réveillon

Jean Réveillon

“Më vjen keq të them, se trysnia prej qeverisë suaj e ka shndërruar RTK-në nga një ofrues lajmesh të ekuilibruar në një levë mediatike të partisë qeveritare dhe tuajën si kryeministër," shkruan Réveillon në letrën e tij. Ai i bën thirrje kryeministrit Thaçi, të rivendosë pavarësinë e kërkuar të RTK-së për të ushtruar në mënyrën e duhur funksionin e saj.

 • Data 26.10.2009
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/KFla
 • Data 26.10.2009
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/KFla
Reklamë