E hëna dita e fundit e Sollakut si kryeprokuror? | Ballkani | DW | 04.11.2007
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Ballkani

E hëna dita e fundit e Sollakut si kryeprokuror?

Të hënën paradite në Tiranë zhvillohet seanca plenare e paralajmeruar, ku do të votohet për shkarkimin e Prokurorit te Republikës, Theodhori Sollaku.

Parlamenti

Tirana Parlamenti

Parlamenti do të njihet me një raport mbi veprimtarinë e kreut te akuzës në Shqipëri, për periudhën 2006- 2007, të hartuar vetëm nga përfaqesuesit e maxhorancës, në një komision hetimor që njihet me emrin Sollaku 2.

Opozita, që nuk mori pjesë në këtë komision, ka deklaruar pjesëmarrjen e saj dhe njëherazi votën kundër shkarkimit të Kryeprokurorit në seancen plenare të së hënës.

Opozita akuzon kryeministrin Sali Berisha, presidentin Bamir Topi, dhe kryetaren e Parlamentit, Jozefina Topalli se po kërkojnë shkarkimin e Prokurorit te Republikës për të mbuluar abuzimet e tyre me fondet publike, ndaj të cilave kreu i akuzës po zhvillon hetime prej disa muajsh.

Nënkryetari i deputetëve opozitare socialistë, Erion Braçe akuzoi më parë maxhorancën se shkarkimin e Sollakut e bën për të mbrojtur korrupsionin në rradhët e veta. • Data 04.11.2007
 • Autor Ani Ruci
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/C0yb
 • Data 04.11.2007
 • Autor Ani Ruci
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/C0yb