Dy ekipe angleze në finalen e Ligës së Kampionëve | 1914 - Lufta e I Botërore | DW | 21.05.2008
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

1914 - Lufta e I Botërore

Dy ekipe angleze në finalen e Ligës së Kampionëve

Për herë të parë takohen sonte në Moskë në finalen e Ligës së Kampionëve dy ekipe angleze : Mancester Junajtid dhe Çelsi. Ndeshja zhvillohet në stadiumin "Luzhniki ", më i madhi në Rusi, me 84 745 vende.

Ekipi Kombëtar Rus për Kampionatin Evropian të Futbollit

Ekipi Kombëtar Rus për Kampionatin Evropian të Futbollit

Për herë të parë takohen sonte në mbrëmje në Moskë në finalen e ligës së kampionëve dy ekipe angleze : Mancester Junajtid dhe Çelsi. Ndeshja zhvillohet në stadiumin "Luzhniki ", më i madhi në Rusi, me 84 745 vende. Dikur ai quhej stadiumi Lenin, në respekt të ish liderit sovjetik. Finalja e sotme do të gjykohet nga arbitri sllovak, Lubos Mishel.

Stadiumi Luzhniki në Moskë, pas përgatitjeve të fundit, është në pritje sot për finalen e Ligës së Kampionëve. Për herë të parë në këtë eviniment do të ndeshen ballë për ballë dy ekipe angleze. Ekipi i Mancester Junajtit dhe ekipi i Celsit. Mancester Junajtit vjen si kampione e Anglise, titull ky i fituar në ndeshjen e fundit pikërisht ndaj Çelsit. Të ashtuquajturit, ”Djajtë e kuq” do të kërkojnë sot në "Lezhniki stadium” të fitojnë tiullin e dytë kampion nën drejtimin e Fergusonit , pas atij të vitit 1999. Kurse ekipi i Çelsit arrin për herë të parë në historinë e tij në një finale të ligës së kampionëve. Sir Aleks Ferguson, trajneri i Mancester Junajtit shprehet optimist për ndeshjen e sotme në Moskë: "Jemi më të freskët se 10 ditë më parë, por e njëjta gjë wshtw edhe për Çelsin. Vitin e kaluar nuk kishin lojtarë në gjendje që ta nisnim si titullarë një ndeshje edhe nga stoli. Ndoshta lojtarët e mi nuk kanë eksperiencën e atyre të Chelsit, por kurajon dhe mentalitetin e fituesit. Shpresojmë të përsërisim natën e Barcelonës, ku mundëm Bajernin e Mynihut” theksoi Ferguson. Finalja e sotme do të jetë një sfidë jo vetëm në aspektin sportiv. Do të jenë pjesë e saj edhe padronët e dy klubeve respektive. Familja amerikane Glejzer dhe manjati rus, Roman Abramovic, Ky duel është përqëndruar më shumë në aspektin e shpenzimeve marramendëse, ku në këtë drejtim padroni i Çelsit është në avantazh. Prej tij në Londër kanë mbërritur shumë futbollistë të njohur botërorë dhe ky investim ka sjellë edhe frutet e tij. Në Angli, Çelsi ka fituar gjithçka në pak vite dhe fitimi sonte i Ligës së Kampionëve do të ishte një mrekulli.

 • Data 21.05.2008
 • Autor Mimoza Cika-Kelmendi
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/E3cM
 • Data 21.05.2008
 • Autor Mimoza Cika-Kelmendi
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/E3cM