Durimi i themeluesve të Bashkimit Evropian ka marrë fund | Studimi në Gjermani | DW | 16.06.2008
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Studimi në Gjermani

Durimi i themeluesve të Bashkimit Evropian ka marrë fund

Gjithnjë e më tepër duket se BE-ja, e cila dikur e filloi jetën si Bashkësia Ekonomike Evropiane, nuk e ndjen veten përgjegjëse për qytetarët e saj.

Evropa e dy shpejtësive të ndryshme ka filluar të vihet në lëvizje

Evropa e dy shpejtësive të ndryshme ka filluar të vihet në lëvizje

Nisur prej jo-së së irlandezëve ndaj kushtetutës së BE-së shtypi i sotëm gjerman merret me të ardhmen e Evropës. Komentatorët janë të mendimit se durimi i themeluesve të Bashkimit Evropian ka marrë fund dhe se Evropa e dy shpejtësive të ndryshme ka filluar të vihet në lëvizje.

"Mittelbayerische Zeitung" (Regensburg) shkruan:

"Kush do të përballet me pakënaqësinë ndaj BE-së duhet t'i marrë fillimisht seriozisht hallet e qytetarëve të saj. Euroja vazhdon të konsiderohet si monedha që solli shtrenjtimin. Evropa me rregullat e saj përzihet edhe në tenderat e komunave, por nuk ndërmerr asgjë kur koncernet gjigande dhe spekulantët i ngrejnë në qiell çmimet e energjisë. Evropa sheh duarkryq, kur shtetet e saj anëtare ulin taksat ndaj koncerneve duke thithur kështu firma nga vendet fqinjë gjë që duan ta financojnë me paratë e BE-së. Gjithnjë e më tepër duket se BE-ja, e cila dikur e filloi jetën si Bashkësia Ekonomike Evropiane, nuk e ndjen veten përgjegjëse për qytetarët e saj."


Kurse "Märkische Allgemeine" (Potsdam) vëren:

"Kriza më e fundit e BE-së bën të qartë se megjithë gjestet kërcënuese dhe ankimet për deficite në komunikim Bashkimi Evropian ka arritur në një pikë kritike, prej ku konflikti themelor i tij nuk mund të menjanohet më. Fjala është për konfliktin mes atyre që janë të interesuar vetëm për një union ekonomik dhe atyre që duan një bashkim politik, konflikt i cili nuk mund të mbahet më i heshtur përmes formulave të kompromisave. Ata që përpiqen ta frenojnë trenin e Evropës do të mbeten dikur në vend. Evropa e dy shpejtësive të ndryshme ka filluar të vihet në lëvizje, sepse durimi i themeluesve të Bashkimit Evropian ka marrë fund."


 • Data 16.06.2008
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/EK90
 • Data 16.06.2008
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/EK90