Duma mblidhet për herë të fundit | Bota | DW | 16.11.2007
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Bota

Duma mblidhet për herë të fundit

Në 2 dhjetor në Rusi do të zgjidhet një parlament i ri. Kandidati kryesor i partisë "Rusia e Bashkuar" është presidenti aktual Vladimir Putin.

Parlamenti Duma ne Moske

Parlamenti Duma ne Moske

Nëpërmjet këtij hapi, Putini kërkon të mbetet në qendër të politikës ruse edhe pas përfundimit të legjislaturës së tij si president i vendit. Marrëdhëniet mes parlamentit dhe Kremlinit janë intensifikuar gjatë viteve të fundit. Kremlini i drejton në mënyrë efikase vednimet e Dumës, që u mblodhën për herë të fundit të premten.

Russland Wahlen Plakat Moskau Für Putin

Pllakatë zgjedhjesh në Moskë

Pas himnit kombëtar, u ulën të gjithë për herë të fundit së bashku: Të gjithë ata që kishin në duar ligjet e vendit, reformën për tokën, sistemin shëndetësor, mbrojtjen për investimet, rritjen e pensioneve - të gjitha këto vendime u morrën në dakordim me Dumën. Atje formulon administrata presidenciale tekstet për ligjet, ja përcjell ato qeverisë, e cila më pas i parashtron ato përpara Dumës. Sidoqoftë nuk do të ketë ndryshime: partia e Kremlinit "Rusia e Bashkuar" ka 299 nga 450 vende. Deputeti jopartiak Nikolia Rushkov: "Në fakt nuk ka shumë kuptim të jesh antar i një Dume të tillë. Ai është një parlament, që nuk vendos asgjë. Duma nuk mudn të krijojë qeveri apo të shkarkojë ministra, madje aa të ndryshojë dot buxhetit shtetëror. Duma e konfirmon buxhetin, por vetëm ashtu sic paraqitet nga Kremlini. Parlamenti nuk zhvillon hetime dhe nuk shtron pyetje."

Rusia kujton 7 nëntorin

Rusia kujton 7 nëntorin

Rishkov erdhi si deputet që nuk i përkiste asnjë partie në Duma. Por tani kjo nuk është më e mundur, zgjedhja e drejpërdrejtë u pezullua. brenda parlamentit nuk ekziston opozitë. Votuesit e partisë me orientim nacionalist Rodina morën përpara 4 vitesh 9.5 përqind të votave. Port Rodina u kthye në një parti të fuqishme dhe pak m´kohë më pas u dhpërbë në mënyrë shumë të çuditshme. Menjëherë më pas u krijua një parti e re dhe devote ndaj Putinit dhe antarët e Rodinës u bënë antarë të partisë së re.

Por edhe vetë e ardhmja e Dumës duket e çuditshme. Pas deklaratës së Putinit se do të kandidojë si përfaqësues i partisë "Rusia e Bashkuar", kjo parti shpreson të marrë shumicën e votave, që do t´i mundësojë kështu të drejtën e ndryshimit të kushtetutës. Politologu Leonid Aleksej mednon se e ardhmja do të jetë e tillë: "Në rast se "Rusia e Bashkuar" do të arrijë 300 vende në Duma, atëherë parlamenti mund ta ndryshojë kushtetutën edhe pa miratimin e presidentit, duke mundësuar kështu madjen edhe një peridhë të tretë legjislative për Putinin si president."

Duma, e cila është mbështetëse e plotë e Putinit, i cili ose do të mbetet president ose do ta mbajë pushtetin nëpërmjet një posti tjetër diku në sfond. Por nuk i idhet se si do të jetë e ardhmja. Sipas sondazheve më të fundit, partia "Rusia e Bashkuar" nuk gëzon më aq shumë simpatinë e popullit sa përpara disa muajsh. Por që manipulohet, mashtrohet e gënjehet dihet. Kjoë është edhe arsyeja përse Kremlini do të lejojë vetëm një numër të kufizuar vëzhguesit nga OSBE-ja.

 • Data 16.11.2007
 • Autor Hermann Krause
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/CI8a
 • Data 16.11.2007
 • Autor Hermann Krause
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/CI8a