Dita botërore e rinisë & SHBA, Irani dhe fushata elektorale në Gjermani & Siguria e fluturimeve ajrore | Studimi në Gjermani | DW | 15.08.2005
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Studimi në Gjermani

Dita botërore e rinisë & SHBA, Irani dhe fushata elektorale në Gjermani & Siguria e fluturimeve ajrore

Temat që komentojnë gazetat e sotme janë: dita botërore e rinisë që zhvillohet për herë të parë në Gjermani. Deklarata e SHBA në adresë të Iranit dhe qëndrimi refuzues i kancelarit Shrëder ndaj një lufte të re. Duke marrë shkas nga rëzimi dje i një avioni pasagjerësh në afërsi të Athinës, analistët fokusojnë edhe normat e sigurisë në trasnportin ajror.

Pelegrin të rinj në Këln në ditën botërore të rinisë

Pelegrin të rinj në Këln në ditën botërore të rinisë

Lidhur me ditën botërore të rinisë "Neue Westfälische" shkruan: "Dita botërore e rinisë tregon, se Zoti nuk është harruar. Ajo tregon gjithashtu, se institucioni i kishës ka një shans mbijetese, nëse hap portat dhe veshët për shqetësimet dhe interesat e rinisë. Papa Benedikti i XVI duket se e ka kuptuar këtë, kur thotë, që nuk do t´i kundërvihet pikëpamjes, se krishtërimi përbëhet vetëm nga udhëzimet për atë që lejohet dhe atë që nuk lejohet. Butësi në vend të rreptësisë, besim në vend të kërcënimit: nëse do të ishte ky programi i Papës gjerman, atëherë mund të kemi edhe më shumë shpresa", vëren "Neue Westfälische".

Në të përditshmen "Esslinger Zeitung" komentohet: "Ratcinger, Papa Benedikti i XVI, ka tendecën që ta damkosë si "relativizëm" çdo kritikë në adresë të institucionit të kishës. Por vizitorëve të rinj në Këln do t´u duhet të relativizojnë në ditën botërore të rinisë. Sepse suket se vetëm kështu mund të kapërcehet kontradikta e madhe e qëndrimit radikal-konservator të Ratizgerit dhe pragmatizimit që i duhet të tregojë ai në jetën e përditshme. E me sa duket vëmendja fokusohet më shumë tek ajo që ofron feja, se sa tek ajo që feja e ndalon", shkruan "Esslinger Zeitung".

Në gazetën "Handelsblatt" komentohet qëndrimi refuzues i kancelarit Gerhard Shrëder tani në valën e fushatës elektorale në Gjermani, ndaj deklaratave të presidentit të SHBA, Xhorxh Bush, adresuar Iranit. "Mendimet mund të jenë të ndryshme lidhur me përdorimin e dhunës si mjet të politikës edhe tani në epokën e terrorizmit. Megjithatë Shrëder e di, se goditja kundër Iranit as që shtrohet për diskutim dhe SHBA ndërkohë nuk janë në gjendje ta bëjnë këtë as poliitkisht dhe as ushtarakisht. Gjithashtu kancelari e di, që asnjë president i SHBA pas 11 shtatorit nuk mund ta përjashtojë angazhimin e ushtrisë për t´u vetëmbrojtur. Megjithatë Shrëder e keqpërdor deklaratën e Bushit, për të fituar sërish pikë në luftën elektorale. Me këtë ai rrezikon sërish dhe më së shumti vendosmërinë e Perëndimit, e vetmja gjë që mund ta bënte Iranin të tërhiqej nga programi bërthamor. Fakti që kancelari njëkohësisht theksoi edhe unitetin me SHBA mbi këtë çështje, me siguri që i tingëllon si shpoti Uashingtonit. Nëse Shrëder vërtetë ka marrë shkas nga deklarat e Bushit, atëherë ai duhej të kapte telefonin dhe jo mikrofonin", nënvizon "Handelsblatt".

Duke komentuar çështjen e unitetit brenda aleatëve të NATO-s gazeta "Landeszeitung" analizon: "Harmonia transatlantike sërish ka marrë fund, përpjekjet diplomatike të BE-së po pësojnë një goditje të rëndë. Presidenti i SHBA, Xhorxh Bush, po demonstron forcën duke e kërcënuar Iranin në grindjen atomike me mjete ushtarake. Në të njëjtën ditë, në Uashington u bë publik vlerësimi, se në Irakun fqinj kishim të bënim me shpresa të ekzagjeruara dhe se si rjedhojë duhet t´i lajmë duart prej "demokracisë model" të proklamuar në perandorinë e dikurshme të diktatorit Sadam Husein. Karta ushtarake nuk ecën, siç theksoi edhe Gerhard Shrëder në hapje të fushatës elektorale të partisë socialdemokrate. Në kombet që mbajnë vulën e islamizmit nuk mund të imponohen me dhunë përfytyrimet perëndimore. Por kërcënimi i SHBA e vë nën presion kohor BE-në në ec e jaket e tensionuara me Teheranin. Kjo pasi rjedha e ngjarjeve sjell jo vetëm në kujtesën e diplomatëve evropianë fatalen e qëndrimit amerikan përpara luftës së Irakut", komenton "Landeszeitung".

Dhe së fundi një citat nga artikulli i së përditshmes "Stuttgarter Zeitung" lidhur me sigurinë e fluturimeve: "Në morinë e pakontrollueshme të shoqërive ajrore siç duket ka edhe drunj të shtrembër që nuk e vlerësojnë me seriozitet sigurinë. Avioni qipriot çarter i rëzuar dje në afërsi të Athinës është nisur edhe pse ka pasur një defekt në impiantin e klimatizimit. Një akuzë kjo që Brukseli e vuri që dje në plan. Deklarata e komisionerit për komunikacionin Zhak Barro, për zbatimin e standardeve më të larta në të gjithë BE-në, lë të kuptohet se ka nevojë për të riparuar shumë gjëra të lëna pasdore. Kërkohet veprim i shpejtë. Në asnjë rrethanë nuk duhet të lejohet që për hir të etjes për fitim të injorohet siguria e fluturimeve", vëren "Stuttgarter Zeitung".

 • Data 15.08.2005
 • Autor VFB
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/AruG
 • Data 15.08.2005
 • Autor VFB
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/AruG