Direktivat për ndihmën humanitare në raste katastrofash | Bota | DW | 01.06.2008
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Bota

Direktivat për ndihmën humanitare në raste katastrofash

Ministrat mbrojtjes dhe ekspertë të sigurisë nga më shumë se 27 vende të dielën (01.06) diskutuan në Singapur lidhur me direktivat për ndihmën humanitare në raste katastrofash.

default

Shkatërrimet pas ciklonit në Rangun 18 maj 2008

Në dokumentin pa fuqi ligjore të kongresit vjetor të të ashtuquajturit  dialogu i Shangri-La-së në Singapur thuhet, se në rast katastrofash vendimtare është ndihma e shpejtë, por qeveritë e vendeve të prekura duhet të kenë kontrollin ndaj ndihmave që vijnë nga jashtë. Qeveria mban përgjegjësinë kryesore për kujdesin ndaj viktimave të katastrofave natyrore, tha Teo Chee Hean, ministër i mbrojtjes i vendit organizator Singapurit: „Qeveria e vendit të prekur fillimisht e mban vet përgjegjësinë kryesore për t´u ndihmuar viktimave. Por nëse është e nevojshme, ajo duhet të pranojë ndihmën e organizatave ndërkombëtare dhe të vendeve të tjera. Kjo ndihmë mund të jepet vetëm me ndihmën e qeverisë përkatëse dhe nën kontrollin e mbikqyrjen e saj.“


Ministri i mbrojtjes i SHBA, Robert Gates akuzoi juntën ushtarake në Mianmar, siç quhet Birmania zyrtarisht, se me qëndrimin e saj bllokues është bashkëpërgjegjëse për vdekjen e mijëra njerëzve në zonat e katastrofës. Shumë njerëz mund të ishin shpëtuar, nëse ndihmat ndërkombëtare nuk do të ishin refuzuar me javë të tëra, tha Gates në Singapur.  „Ne i dhamë dorën disa herë në këtë krizë qeverisë së Mianmarit. Të paktën 15  herë kemi ofruar ndihmën tonë dhe i kemi kërkuar qeverisë, që të hapë kufijtë për ndihmësit ndërkombëtarë. Nuk ishim ne ata që mbajtëm veshin e shurdhër duke bërë sikur nuk kuptojmë pas kësaj katastrofe, por ishte qeveria e Mianmari që e bëri këtë."


Në të kundërt regjimi ushtarak i Birmanisë theksoi, se ndihma ndërkombëtare për të mbijetuarit e ciklonit përpara një muaji do të pranohet. vetëm nëse ajo nuk lidhet me kushte poltike. Zëvendësministri i mbrojtjes i Birmanisë Aye Mint, që morri pjesë në dialogun e Shangri-La-së në Singapur, tha, se qeveria e tij po bën më të mirën e mundshme lidhur me ndihmat, për rikthimin dhe rehabilitimin e gjendjes në rajonet e katastrofës përreth deltës së lumit Irravady. Por sipas tij jo gjithçka mund të rjedhë perfekt.


Sipas vlerësimeve të OKB-së gati gjysma e mbi 2,5 milionë njerëzve, që kanë mbetur të pastrehë prej ciklonit ndërkohë kanë marrë ndihma.

 • Data 01.06.2008
 • Autor Musch-Borowska, Bernd / Singapur (NDR)
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/EAo2
 • Data 01.06.2008
 • Autor Musch-Borowska, Bernd / Singapur (NDR)
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/EAo2