Dialogu mes Prishtinës dhe Bogradit pas formimit të qeverisë së re të Kosovës /Problemet e veteranëve të luftërave në hapësirat e ish Jugosllavisë | Hapat | DW | 10.12.2010
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Hapat

Dialogu mes Prishtinës dhe Bogradit pas formimit të qeverisë së re të Kosovës /Problemet e veteranëve të luftërave në hapësirat e ish Jugosllavisë

1. Një prej detyrave urgjente të qeverisë së ardhshme të Kosovës do të jetë dialogu me palën serbe. Beogradi pohon se është i hapur për dialog për të gjitha çështjet, por shpreson se në rend dite do të vie edhe statusi i Kosovës. Në anën tjetër, Prishtina dhe bashkësia ndërkombëtare kanë përjashtuar këtë mundësi. Lidhur me dialogun e ardhshëm, Bahri Cani bisedoi me ministrin serb për Kosovën, Goran Bogdanoviq dhe raportuesen e Parlamentit Evropian për Kosovën, Ulrike Lunacek.

2. Veteranët e lufëtrave të viteve 90-të në ish hapësirat e Jugosllavisë edhe në rastet kur janë të pafajshëm për krimet e kryera të luftës sot janë të margjinalizuar në Serbi dhe shpesh me probleme të mëdha psiqike. Megjithatë shoqëria dhe shteti kthejnë kokën anash. Dinko Gruhonjic.

 • Data 10.12.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/QVZU
 • Data 10.12.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/QVZU