Deputetët në Shkup votojnë pro shpërbërjes së parlamentit të Maqedonisë | Ballkani | DW | 12.04.2008
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Ballkani

Deputetët në Shkup votojnë pro shpërbërjes së parlamentit të Maqedonisë

Me shumicë votash, deputetët e Parlamentit të Maqedonise kanë votuar për shpërbërjen e Parlamentit. Kryeparlamentari Georgievski ka deklaruar se zgjedhjet e parakohshme parlamentare do të mbahen kah mesi i muajit qershor

Ndërtesa e Parlamentit të Maqedonisë

Ndërtesa e Parlamentit të Maqedonisë

Në fund të seancës maratonike kryetari i parlamentit të Maqedonisë Lubisha Georgievski tha se së shpejti do të dihet zyrtarisht edhe data e saktë e zgjedhjeve të parakohshme. Sipas afateve kushtetuese ato duhet të realizohen më së voni nga mesi i muajit qershor. Pro shpërbërjes së parlamentit kanë votuar deputetët e dy partive shqiptare Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI) dhe Partisë Demokratike Shqiptare (PDSH). Partitë opozitare maqedonase LSDM dhe PLD kanë braktisur punimet e seancës në momentin e votimit. Opozita vlerëson se kryeministri Nikolla Gruevski shkon në zgjedhje të parakohshme sepse i frigohet përgjegjësisë për zgjidhjen e kontestit rreth emrit me Greqinë.

 • Data 12.04.2008
 • Autor Fatos Musliu
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/DgbL
 • Data 12.04.2008
 • Autor Fatos Musliu
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/DgbL
Reklamë