Deklarata të papranueshme | Bota | DW | 09.12.2005
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Bota

Deklarata të papranueshme

Mbarë opinioni ndërkombëtar reagon me indinjatë pas deklaratës së presidentit të Iranit, Mahmud Ahmedinaxhad kundër Izraelit

Presidenti i Iranit, Ahmedinexhad

Presidenti i Iranit, Ahmedinexhad

Presidenti i Iranit, Mahmud Ahmedinexhad është shprehur për krijimin e një shteti hebrej në territorin gjerman dhe austriak. Njëkohësisht, siç njoftojnë mediat iraniane, duke folur përpara gazetarëve në qytetin e pelegrinazhit, Mekë, Ahmedinexhad ka përgënjeshtruar përndjekjen e hebrejve gjatë kohës së nazizmit. Qeveria e SHBA i kritikoi këto deklarata si perverse dhe marrëzi. Izraeli i ka cilësuar ato si të "përbindshme".


Reagime në Gjermani

Gjatë takimit në Berlin, kancelarja Angela Merkel dhe presidenti francez, Zhak Shirak i hodhën poshtë si "tërësisht të papranueshme" deklaratat e presidentit të Iranit. Merkel theksoi, se i hedh poshtë me forcë këto deklarime: "Si kancelare e Republikës federale të Gjermanisë dhe duke pasur parasysh përgjegjësinë tonë historike vetëm mund të them, se ne e hedhim poshtë me forcë dhe se do të angazhohemi me gjithçka është e mundur, për të bërë të qartë, se në asnjë lloj rrethane nuk ka për të pasur rrezikim të ekszitencës së shtetit të Izraelit. Jam plotësisht e sigurt, se shumica në bashkësinë ndërkombëtare mendon në mënyrë të ngjashme", nënvizoi Merkel.

Edhe ministri i punëve të jashtme, Frank-Valter Shtajnmajer është shprehur me indinjatë në Bruksel duke nënvizuar: "Besoj, se kjo tregon, se me sa pak seriozitet dhe me sa shumë cinizëm po e gjykon qeveria në Iran situatën aktuale". Njëkohësisht Shtajnmajer siguroi, se BE-ja do t´i vazhdojë bisedimet me Teheranin për të marrë garanci që ai nuk dëshiron të prodhojë armë bërthamore.

Siç njofton agjencia e lajmeve IRNA, Ahmedinexhad shprehimisht ka deklaruar: "Disa shtete evropiane këmbëngulin, që Hitleri ka vrarë miliona hebrej të pafajshëm. Kushdo që e vë në dyshim këtë dënohet ose përfundon në burg. Ne nuk e pranojmë këtë pretendim, pra Holokaustin. Por edhe sikur kjo të ketë ekzistuar vërtetë ne u shtrojmë pyetjen evropianëve: A është arësye vrasja e hebrejve të pafajshëm për të mbështetur pushtuesit në Jeruzalem? Në rast se evropianët janë të ndershëm, duhet që t´u bëjnë vend sionistëve në disa prej vendeve të tyre si në Gjermani apo Austri. E kështu sionistët mund të krijojnë shtetin e tyre. Nëse ju evropianët i ofroni një pjesë tuajën Izraelit, ne do ta mbështesim iniciativën tuaj", ka deklaruar shprehimisht Ahmedinexhad i cituar nga agjencia IRNA. Këtë deklaratë Ahmedinaxh e bëri në kuadër të një takimi të nivelit të lartë të vendeve islamike në Mekë.

Reagime në Izrael

Një zëdhënës i ministrisë së jashtme izraelite tha, se "kjo nuk është hera e parë që presidenti iranian përdor një gjuhë të tillë të përbindshme ndaj hrebrejve dhe Izraelit". Duke iu referuar Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, që së fundi dënoi përgënjeshtrimin në çdo lloj forme të Holokaustit, ndaj sipas zëdhënësit, me këto deklarime Ahmedinexhad bën të qartë, se ai me pozicionin e vet "qëndron jashtë normave të pranuara ndërkombëtarisht".

ShBA deklarojnë, se me këto shprehje të presidentit iranian përforcohen rezervat kundrejt qeverisë iraniane. Duke pasur një qëndrim të tillë është edhe më e rëndësishme që Irani nuk duhet të posedojë armë bërthamore.

 • Data 09.12.2005
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/ArN0
 • Data 09.12.2005
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/ArN0
Reklamë