Danilo Turk do të jetë presidenti i ri i Sllovenisë | Gjermania - Tregu i punës | DW | 12.11.2007
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Gjermania - Tregu i punës

Danilo Turk do të jetë presidenti i ri i Sllovenisë


Presidenti i ri i Sllovenisë do të jetë kandidati i majtë dhe ish zyrtari i lartë i OKB-s, Danilo Turk. 55 vjeçari , i cili u mbështet si kandidat nga socialdemikratët opozitarë ka fituar të djelën në votime kundër rivalit tjetër kandidat, konservatorit Lojze Peterle gati 60% të votave, bën të ditur Komisioni qëndror pas numërimit gati të të gjitha votave.Kandidati i së djathtës Peterle, ka marrë rreth 31% të votave.
Diplomati Turk do ta zëvendësojë presidentin Janez Drnovshek, i cili nuk u rikandidua më për një mandat tjetër të ri 5-vjeçar. Postin e tij zyrtarisht si president, Turk do ta marrë më 23 dhjetor, ndërsa më 1 janar Sllovenia mer rradhën e presidencës së Bashkimit Europian.

 • Data 12.11.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/CAQF
 • Data 12.11.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/CAQF