Bush: Sistemi antiraketor nuk përbën rrezik për Rusinë | Gjermania - Tregu i punës | DW | 06.06.2007
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Gjermania - Tregu i punës

Bush: Sistemi antiraketor nuk përbën rrezik për Rusinë

Presidenti amerikan Xhorxh Bush i ka bërë sërish thirrje Rusisë të mos e shohë si kërcënim mburojën e planifikuar raketore në Çeki dhe Poloni. Pas bisedimeve me politikanë udhëheqës çekë Bush tha në një konferencë shtypi se Lufta e Ftohtë ka mbaruar. Stacioni i radarëve është një masë defensive për mbrojtjen nga sulme të mundshme nga Irani, tha Bush. Derisa qeveria e Pragës e mbështet planin për mburojën, popullsia është përgjithësisht kundër tij. Ndërkaq sistemin e planifikuar e kritikoi edhe Kina. Ajo tha se ai prish ndjeshëm ekuilibrin e forcave në botë.

 • Data 06.06.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Aqlt
 • Data 06.06.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Aqlt