Bush lë pas një grumbull gërmadhash | Studimi në Gjermani | DW | 05.11.2008
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Studimi në Gjermani

Bush lë pas një grumbull gërmadhash

Të përditshmet gjermane të së mërkurës mbi zgjedhjet presidenciale në Shtetet e Bashkuara.

default

Xhorxh Bush

THÜRINGER ALLGEMEINE që botohet në Erfurt shkruan për zgjedhjet në SHBA:

„Megjithë dëshirën e madhe për ndryshim në Evropë, shpejt këtu do të fërkojnë sytë pa ditur ç’të bëjnë. Që ta kundërshtoje presidentin e vjetër dhe ta lije atë t’i mblidhte vetë copat e gërmadhave në Irak, nuk ishte e vështirë. Lufta ishte inciativa e tij vetjake. Me përjashtim të britanikëve, të gjithë e këshilluan që të mos përpiqet të ndërtojë në një vend të luftës civile një demokraci shembull për Lindjen e Mesme. Pasardhësi ngul këmbë tani për përgjegjësinë e përbashkët të Perëndimit. Ai as që mund të bëjë ndryshe, duke pasur përballë trashëgiminë katastrofike të epokës së Bushit, finalja e madhe e së cilës përfundoi në kolapsin e bankave.“

Ja edhe mendimi i NORDBAYERISCHER KURIER që botohet në Bajrojt:

„Bushi tani së shpejti largohet; ai lë pas dy periudhave në post një grumbull gërmadhash në të gjithë botën. Dimensionet e Amerikës ai donte t’i zmadhonte, por pasardhësit ai i dorëzon një superfuqi në fundosje. Nga presidenti i ri bota pret aftësinë, që të dëgjojë. Aleanca e vjetër transatlantike duhet t’i ketë lënë përgjithmonë vendin qëndrimit objektiv dhe konkurencës së fortë që mbizotëron tani.”

 • Data 05.11.2008
 • Autor AUD
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/FnYo
 • Data 05.11.2008
 • Autor AUD
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/FnYo