Bush dhe Sarkozy demonstrojnë unitet | Gjermania - Tregu i punës | DW | 08.11.2007
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Gjermania - Tregu i punës

Bush dhe Sarkozy demonstrojnë unitet

Presidenti i SHBA-ve, Xhorxh Bush dhe presidenti i Francës, Sarkozi (Nicolas Sarkozy) kanë demonstruar pas bisedimeve në Uashington unitet në qëndrimin ndaj konfliktit me Iranin dhe në luftimin e terrorizmit ndërkombëtar. Të dy politikanët theksuan në konferencën për shtyp se udheheqja në Teheran duhet influencuar me mjete diplomatike, që të heqë dorë nga kursi i saj nuklear. Në stabilizimin e Afganistanit është në lojë edhe kredibiliteti i NATO-s. Presidenti francez në një fjalim para kongresit amerikan theksoi miqësinë e vendit të tij me SHBA-të. Paraardhësi i tij, Zhak Shirak qe distancuar më shumë nga Bushi gjatë konfliktit në Irak.

 • Data 08.11.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/C5QT
 • Data 08.11.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/C5QT