Bumi i veturave elektrike problem për trafikun në Norvegji | Ballina | DW | 16.06.2016
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Ballina

Bumi i veturave elektrike problem për trafikun në Norvegji

Kushdo ka sot një patentë shoferi dhe një makinë. Por veturat janë kthyer në problem serioz: për shkak të ndotjes së mjedisit. Ndaj shumë shtete evropiane stimulojnë prodhimin dhe blerjen e makinave elektrike. Në Gjermani p.sh. tani blerja e makinave elektrike subvencionohet me 4000 Euro. Por nëse shembulli i Norvegjisë tregon, se edhe veturat elektrike mund të shkaktojnë një problem serioz.

Shiko videon 04:22
Now live
04:22 minuta