Brukseli përshëndet miratimin nga Çekia të Marrëveshjes së Lisbonës | Evropa | DW | 03.11.2009
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Evropa

Brukseli përshëndet miratimin nga Çekia të Marrëveshjes së Lisbonës

Gjykata Kushtetuese çeke hapi rrugën për Paktin Reformues të BE-së. Gjykata hodhi poshtë një kërkesë të kundërshtarëve çekë të BE-së. Marrëveshja reformuese u nënshkrua edhe nga presidenti çek Vaclav Klaus.

Asnjë pengesë më për Marrëveshjen e Lisbonës

Asnjë pengesë më për Marrëveshjen e Lisbonës

Barroso -"shumë i kënaqur" me vendimin e gjykatësve çekë

Vendimi pozitiv i Gjykatës Kushtetuese çeke nuk ishte i papritur për Bashkimin Evropian, megjithatë ai shkaktoi një lloj lehtësimi në Bruksel. Para nisjes për në takimin e nivelit të lartë BE - SHBA në Uashington, Presidenti i Komisionit, Jose Manuel Barroso tha se është "shumë i kënaqur" me vendimin e gjykatësve.

Reforma institucionale ka pasur shumë pengesa që me futjen në përdorim të Konventës Kushtetuese Evropiane para tetë vjetësh. Tani, Marrëveshja reformuese, e cila ndër të tjera do të lehtësojë marrjen e vendimeve dhe do të forcojë rolin e Parlamentit Evropian është vënë në vijë. Jo Leinen, deputet socialdemokrat në Parlamentin Evropian është i kënaqur me vendimin e marrë nga Çekia:

"Kjo ka qenë një lindje e vështirë. c, kaq shumë bllokada..."

...por tani, pas suksesit të referendumit të dytë në Irlandë dhe megjithë taktikën shtyrëse të presidentit të Çekisë skeptik ndaj EU-së, Vaclav Klaus gjithçka mund të zhvillohet shumë shpejtë thotë Leinen.

Çekia nuk e frenon më Marrëveshjen e Lisbonës. Ne foto: Ura Karl ne Prage

Çekia nuk e frenon më Marrëveshjen e Lisbonës.

Komisioni i ri i BE do të krijohet pas ratifikimit të Marrëveshjes së Lisbonës

Koha nuk pret, sepse Komisioni i ri i BE-së nuk është krijuar ende për shkak të shtyrjeve në ratifikimin e Marrëveshjes së Lisbonës. Ekipi i vjetër i kryen detyrat vetëm si i ngarkuar. Tani është e qartë se 27 komisarët e ardhshëm do të mblidhen nën rregullat e Marrëveshjes së Lisbonës, çdo vend anëtar i BE-së do të dërgojë një Komisar ose Komisare. Deputeti liberal i Parlamentit Evropian, Jorgo Chatzimarkakis është i kënaqur që tani çdo gjë është e qartë.

"Tani mund të zhvillohen të gjitha proceset që janë bërë edhe më parë. Për shembull "Hearings", konsultimi i Komisarëve të rinj. Kjo është shumë e rëndësishme në mënyrë që Komisioni i ri të fillojë punën. Sepse tani ekziston një lloj boshllëku. Komisioni i vjetër nuk mund të marrë më nisma, kurse i riu nuk është krijuar ende."

Përveç kësaj mungojnë edhe kandidatët për dy postet më të larta që pritet të krijohen me vënien në jetë të Marrëveshjes së Lisbonës. Një president i përhershëm i Këshillit të BE-së dhe një i ngarkuar i lartë me politikën e jashtme, një lloj "ministër i Jashtëm i BE-së".

Evropa t'i hedhë pas krahëve debatet institucionale dhe konstitucionale

Emra të ndryshëm diskutohen në Bruksel me zë të ulët. E qartë është se favoriti i kryeministrit britanik Gordon Brown, Tony Blair-i, nuk do të marrë aprovimin e kryetarëve të shteteve të tjera të BE-së. Megjithatë Brown-i foli i kënaqur për vendimin e Gjykatës Kushtetuese Çeke dhe kërkoi për BE-në më shumë politikë të orientuar në tematika:

"Shpresoj që Evropa t'i hedhë pas krahëve debatet institucionale dhe konstitucionale mënyrë që të bëjmë hapa përpara dhe të merremi me temat kryesore të BE-së, të krijojmë vende pune dhe të arrijmë zhvillim, të luftojmë ndryshimin e klimës dhe të krijojmë më shumë siguri për popujt e Evropës."


Autor: Susanne Henn / Bruksel

Redaktoi: Auron Dodi

 • Data 03.11.2009
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/KMdV
 • Data 03.11.2009
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/KMdV