Bremeni - Qytet i lirë | Fakte mbi Gjermaninë | DW | 31.07.2008
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages
Reklamë

Fakte mbi Gjermaninë

Bremeni - Qytet i lirë

Qyteti i lirë i Bremenit” është me 660.000 banorë landi më i vogël i Gjermanisë. Duke qenë anëtarë të Hanzes (Hanse- Bashkimi i qyteteve tregtare dhe porteve) tregtarët e Bremenit u pasuruan.

Statuja e Rolandit, simbol i qytetit

Statuja e Rolandit, simbol i qytetit

Si symbol i qytetit të lirë është figura dhjetë metra e lartë e Rolandit të gurtë. Kjo shenjë e qytetit ndodhet edhe sot në sheshin e tregut.

Bashkia e Bremenit - Pjesë e trashëgimisë botërore

Bashkia e Bremenit - Pjesë e trashëgimisë botërore

Qyteti me dy qytete - Bremenin dhe Bremerhaven

Në qytetin dyqytetësh afër lumit Vezer (Weser) përveç Bremenit bën pjesë edhe qyteti I Bremerhafenit (Bremerhaven) që ndodhet 60 kilometra në veri, në Detin Baltik (Nordsee). Në qytetin e Bremenit ndodhet Bashkia dhe Këshilli qytetar. Bremerhafeni është porti i dytë i rëndësishëm i Gjermanisë, pas Hamburgut dhe qendra më e rëndësishme ekonomike e landit.

Përmendore e muzikantëve të qytetit

Përmendore e muzikantëve të qytetit

Porti si motorr i ekonomisë

Një e katërta e të gjitha vendeve të punës lidhen me portin. Sektorët tradicionalë të ekonomisë, ndërtimi I anijeve dhe çeliku kanë humbur rëndësinë. Daimler AG ka uzinën e dytë më të madhe në gjithë Evropën. Rëndësi në qytet ka edhe përpunimi i kafesë. Bremerhafeni është pika më e rëndësishme në Evropë për prodhimin e produkteve të ngrira.

WWW Linke

 • Data 31.07.2008
 • Autor Renée Willenbring
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Enpt
 • Data 31.07.2008
 • Autor Renée Willenbring
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Enpt