Bilanci i aksidentit hekurudhor në Belgjikë: 18 të vdekur dhe 162 të lënduar | Evropa | DW | 16.02.2010
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Evropa

Bilanci i aksidentit hekurudhor në Belgjikë: 18 të vdekur dhe 162 të lënduar

Për shkak të aksidentit në Belgjikë ka ende pengesa në qarkullimet e trenave për në Francë dhe Angli, ndërsa linja ku ka ndodhur aksidenti do të qëndrojë e mbyllur edhe për dy ditë të tjera.

18 të vdekur dhe 162 të lënduar nga aksidenti hekurudhor në Belgjikë.

18 të vdekur dhe 162 të lënduar nga aksidenti hekurudhor në Belgjikë.

Pas fatkeqësisë të rëndë hekurudhore në Belgjikë hetuesit po vazhdojnë të kërkojnë ende shkaqet e aksidentit. Sipas të dhënave të para, një nga makinistët nuk ka marrë parasysh sinjalin "ndal". Në këtë mënyrë si pasojë e përplasjes ballore të dy trenave në afërsi të kryeqytetit belg Bruksel, humbën jetën 18 dhe u lënduan 162 pasagjerët e tjerë.

Aksidenti i rëndë hekurudhor ndodhi 15 kilometra në jugperëndim të Brukselit. Kryeministri belg Yves Leterme anulloi vizitën e tij në Kosovë. Vetëm disa minuta pas uljes në Prishtinë avioni i tij mori përsëri rrugën për në Belgjikë. Në vendin e ngjarjes ai deklaroi: "Ne do të ndriçojmë se çfarë ka ndodhur saktë në stacionin hkeurudhor në Halle. Por unë apeloj në ndërgjegjen e lartë të të gjithëve që të presim rezultatet e hetimeve," tha Leterme.

14 orë zgjati puna deri sa ekipet shpëtimtare nxorrën pasagjerin e fundit nga vagonët e trenave.

14 orë zgjati puna deri sa ekipet shpëtimtare nxorrën pasagjerin e fundit nga vagonët e trenave.

14 orë zgjati puna deri sa ekipet shpëtimtare nxorrën pasagjerin e fundit nga vagonët e trenave. "Ne dëgjuam një krismë të madhe pastaj gjithçka u ngushtua dhe unë kisha me të vërtetë fat". Kështu shprehet një pasagjere që i ka shpëtuar fatkeqësisë. Ndërkaq një burrë tjetër tregon se si në binarë ka parë një burrë i cili kishte humbur të dyja këmbët.

Trenat ishin të mbushur plot me pasagjerë, të cilët po shkonin në punë. Për shkak të aksidentit ka ende pengesa në qarkullimet e trenave për në Francë dhe Angli, ndërsa linja ku ka ndodhur aksidenti do të qëndrojë e mbyllur edhe për dy ditë të tjera. Një aksident i tillë i rëndë hekurudhor ka ndodhur në Belgjikë së fundi në vitin 2001, kur një tren hyri në shina të gabuara dhe u përplas me një tjetër. Atëherë patën humbur jetën tetë vetë.

Autor : Esat Ahmeti

Redaktoi : Aida Cama

 • Data 16.02.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/M2fE
 • Data 16.02.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/M2fE