Berlini vazhdon kursin e dialogut me Moskën | Studimi në Gjermani | DW | 15.08.2008
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Studimi në Gjermani

Berlini vazhdon kursin e dialogut me Moskën

Statusi i marrëdhënieve mes Gjermanisë dhe Rusisë ditohet nga Kremlini, sepse Berlini nuk ka ndonjë ndikim të pavarur politik ndaj Moskës.

Presidenti Medvedev dhe kancelarja gjermane Angela Merkel (majtas)

Presidenti Medvedev dhe kancelarja gjermane Angela Merkel (majtas)

Shtypi gjerman i kushton vëmendje vizitës së kancelares Merkel në Rusi dhe takimit të saj me presidentin rus Medvedev. Mediat vlerësojnë kurajon e zonjës Merkel që ndërhyrjen e trupave ruse në Gjeorgji e quajti edhe publikisht si një veprim jo në përputhje me rrethanat.

"Kölner Stadt-Anzeiger" shkruan:

Takimi i shkurtër po intensiv mes kancelares Merkel dhe presidentit rus Medvedev solli qartësimin e këndvështrimeve por jo ndonjë afrim. Merkeli i qëndroi besnike linjës së saj dhe nuk ngurroi që ta quante edhe publikisht ndërhyrjen e trupave ruse në Gjeorgji si pjesërisht jo në përputhje me rrethanat. Kjo s'ka të bëjë me bërjen fajtor të Rusisë. Por pas takimit një gjë u bë e qartë: nëse marrëdhëniet mes Gjermanisë dhe Rusisë janë apo jo të veçanta këtë e vendos Kremlini. Berlini nuk ka ndonjë ndikim të pavarur politik ndaj Rusisë.

Kurse "Nürmberger Nachrichten" mendon:

Qeveria gjermane vepron drejt në rast se nuk largohet prej kursit të MPJ Frank-Walter Steinmeier, i cili shumë kohë para fillimit të këtij konflikti kishte mbrojtur kursin e dialogut të thelluar me Moskën. Sikurse edhe pritej Angela Merkel zhvilloi me presidentin rus një bisedë të hapur, pra edhe me qëndrime të kundërta. Por gjëja më e rëndësishme është që ajo ndoqi rrugën e bisedimeve, në një kohë që në Shtëpinë e Bardhë mendohet për vendosjen e gjithë sanksioneve të mundshme ndaj Kremlinit madje deri tek ideja e marrë e një izolimi ndërkombëtar të Rusisë.

 • Data 15.08.2008
 • Autor Pandeli Pani
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Ey9l
 • Data 15.08.2008
 • Autor Pandeli Pani
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Ey9l