Berisha mbërrin në Berlin | Ballkani | DW | 07.10.2008
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Ballkani

Berisha mbërrin në Berlin

Kryeministri shqiptar Sali Berisha mbërriti (të martën) në Berlin për një vizitë zyrtare me ftesë të kancelares Angela Merkel

default

Sali Berisha

“Temat e takimit janë çështjet bilaterale, zhvillimet në Ballkan, anëtarësia e Shqipërisë në Nato dhe marrëdhëniet e Ballkanit me BE-në," - tha njëri nga zëdhënësit e qeverisë, Tomas Shteg (Thomas Steg) një ditë para takimit.


Përveç kësaj, gjatë vizitës dyditore në Gjermani kryeministri Berisha do të takohet edhe me ministrin e jashtëm Frank Walter Steinmeier si edhe sekretarin e shtetit për çështje ekonomike, Hartmut Shauerte (Hartmut Schauerte). Temë e takimit do të jetë këmbimi ekonomik mes dy vendeve, nxitja e investimeve të sipërmarrjeve gjermane në Shqipëri sidomos në projekte infrastrukture.


Të enjten kryeministri shqiptar, i cili shoqërohet edhe nga ministri i jashtëm Lulzim Basha dhe ai i Financave Ridvan Bode do të niset për në Essen ku do të ketë takime me kreun e koncernit mediatik "Westdeutsche Allgemeine Zeitung" (WAZ), i cili pak kohë më parë bleu në Shqipëri kanalin televiziv ”VisionPlus”. Gjithashtu Berisha do të takohet edhe me kreun e koncernit energjetik "Rheinisch-Westfaelische Elektrizitaetswerke" (RWE AG), një nga koncernet më të mëdha energjetike në Gjermani, ndër të tjera i specializuar në ndërtimin e termocentraleve me bazë qymyrin.


Hera e parafundit kur një kryeministër shqiptar vizitoi zyrtarisht Republikën Federale Gjermane ka qenë në nëntor të vitit 2004. Kryeministri i atëhershëm socialist Fatos Nano dhe kancelari i asaj kohe Gerhard Shrëder (Gerhard Schroeder) ishin të pranishëm në nënshkrimin e kontratës për ndërtimin e aeroportit të Tiranës nga koncerni nga Eseni "Hochtief".

 • Data 07.10.2008
 • Autor A. Shuka
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/FVr4
 • Data 07.10.2008
 • Autor A. Shuka
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/FVr4
Reklamë