Beograd: Arrestime për demonstratën për Kosovën | Ballkani | DW | 11.04.2012
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Ballkani

Beograd: Arrestime për demonstratën për Kosovën

Më shumë se katër vjet pas sulmeve ndaj ambasadave perëndimore në Beograd, prokuroria urdhëron arrestime. Shpallja e pavarësisë së Kosovës provokoi nacionalistët rreth Koshtunicës për akte të dhunshme.

21 shkurt 2008 - flakë në Ambasadën e SHBA në Beograd

21 shkurt 2008 - flakë në Ambasadën e SHBA në Beograd

Më shumë se katër vjet pas atentateve ndaj ambasadave perëndimore në Beograd, autoritetet në Serbi kanë urdhëruar arrestimin e 14 personave të dyshuar. Këtë e konfirmoi prokuroria e Beogradit. Sulmi i huliganëve kundër ambasadave pasoi një demonstratë për Kosovën, të organizuar pas shpalljes së pavarësisë në Kosovë nga Vojisllav Koshtunica.

Vojislav Kostunica, 2008

Vojislav Kostunica, 2008

Në demonstratën e 21 janarit 2008 humbi jetën një serb 20 vjeçar.

Deri tani ka pasur vetëm një proces penal kundër një të dyshuari si doras, i cili megjithatë e kundërshton pjesëmarrjen e tij.

Automjet i djegur para Ambasadës amerikane në Beograd

Automjet i djegur para Ambasadës amerikane në Beograd

Ai ka pranuar vetëm se ka larguar nga godina në flakë e Ambasadës së SHBA në Beograd flamurin amerikan dhe e ka zëvendësuar atë me një flamur serb. Mediet e Beogradit spekulluan njësoj si diplomatët perëndimorë se sulmet kundër ambasadave perëndimore i ka drejtuar shërbimi i fshehtë serb.

Autor: dpa/ Auron Dodi

Redaktoi: Esat Ahmeti