BE-ja nuk arriti të zgjidhë krizën e saj financiare | Politika | DW | 28.10.2005
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Politika

BE-ja nuk arriti të zgjidhë krizën e saj financiare

Samiti i Londrës nxori në pah, se në Bashkimin Evropian janë krijuar dy fronte. Njëri liberal dhe tjetri për të ruajtur modelet klasike sociale

Së bashku në fotografi, por jo në mendime

Së bashku në fotografi, por jo në mendime

BE-ja edhe pas samitit të krizës vazhdon të jetë larg një strategjie për përballimin e pasojave të globalizimit. Në takimin jo zyrtar të kryetarëve të shteteve dhe qeverive në Hampton Court në Londër kryetarët e shteteve dhe të qeverive mundën të bien dakord për shumë pak çështje. Në këtë mënyrë ka shpresa të vakura për zgjidhjen e krizës financiare deri në fund të vitit, siç e kish planifikuar kryeministri britanik, Toni Bler, që është edhe president i këshillit të BE-së.

Nga ky samit nuk pritej shumë. Ndaj ato pak shpresa që ishin u përmbushën. Pra marshimi i 25 princave të BE-së në pallatin madhështor të mbretit anglez Henriku i VIII nuk solli asnjë rezultat. Duke e prashikuar një gjë të tillë nikoqiri britanik e shpalli këtë si një takim jo zyrtar. Në të u përballën dy kampet e mëdha brenda BE-së - liberalizuesit dhe mbrojtësit e parimeve klasike. Palët i përmbahen me konseguencë modeleve të veta sociale që janë nga njëra anë: ekonomia e lirë e tregut dhe ekonomia sociale e tregut. Fakti që kancelari, Gerhard Shrëder e shfrytëzoi podiumin e tij të fundit në një samit për të sulmuar në drejtim të Komisionit të BE-së, e vështirësoi diskutimin. Gerhard Shrëderi, është kundër synimeve liberale për tregun që ndjekin Bleri dhe Barrozo lidhur me rolin e BE-së në botën e globalizuar. Socialdemokrati Shrëder deklaroi, se nuk do të ndjekë modelin britanik.


Bashkë me presidentin e Komisionit të BE-së, Hoze Manuel Barrozo, Bler propozoi krijimin e një fondi prej 3,5 miliardë eurosh për përballimin e pasojave të globalizimit, shkurtimet masive të vendeve të punës. Edhe Shiraku e ka kërkuar krijimin e një fondi të tillë. Por delegacioni i Gjermanisë, i Holandës dhe i Suedisë kundërshtuan. Askush nuk e ka të qartë se nga do të dalin këto miliarda shtesë?

 • Data 28.10.2005
 • Autor Deutsche Welle
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Aqsq
 • Data 28.10.2005
 • Autor Deutsche Welle
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Aqsq