Australia me një kryeministër tjetër pas 11 vjetësh | Gjermania - Tregu i punës | DW | 03.12.2007
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Gjermania - Tregu i punës

Australia me një kryeministër tjetër pas 11 vjetësh

Një javë pas fitores së Partisë së tij në zgjedhje, ish diplomati Kevin Rudd, është emëruar kryeministër i Australisë. Politikani socialdemokrat ka njoftuar se do të tërheqë ushtarët australianë nga Iraku dhe se do t`i japë rëndësi të veçantë mbrojtjes së ambjentit. Fitorja e laburistëve në zgjedhje i jep fund periudhës qeverisëse 11 vjeçare të kryeministrit konservator, Xhon Hauard (John HoWard).

 • Data 03.12.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/CVwq
 • Data 03.12.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/CVwq