Arrestohet një nga krerët kryesorë të Al Kaidës në Algjeri | Gjermania - Tregu i punës | DW | 20.11.2007
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Gjermania - Tregu i punës

Arrestohet një nga krerët kryesorë të Al Kaidës në Algjeri

Në afërsi të Algjerit në Algjeri është arrestuar Fateh Boderbala, i njohur nga autoritetet si "Emir", një nga udhëheqësit kryesorë të Al Kaidës në Magreb. Lajmi u bë i ditur nga forcat e sigurisë. Ai u arrestua në një vend sekret në të cilin ishin vendosur 800 kg lëndë eksplozive.
Bauderbala jetonte prej 14 vjetësh në ilegalitet. Në muajin e kaluar në Algjeri pati një sërë sulmesh me rreth qindra të vdekur dhe dhjetëra të plagosur, përgjegjësinë e të cilave e mori përsipër El Kaida.

 • Data 20.11.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/CP27
 • Data 20.11.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/CP27