Akuzë e Tribunalit Ndërkombëtar ndaj Kamboxhias | Gjermania - Tregu i punës | DW | 13.11.2007
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Gjermania - Tregu i punës

Akuzë e Tribunalit Ndërkombëtar ndaj Kamboxhias

Tribunali Ndërkombëtar për zbardhjen e krimeve të Kremit të Kuq në Kamboxhia ka ngritur padi kundër ish-ministrit të jashtëm Ieng Sary dhe gruas së tij Ieng Thirith, ish-ministre e punëve sociale. Ata duhet të japin llogari për krime kundër njerëzores dhe shkelje të të drejtave të njeriut. Ieng Sary si ministër i jashtëm gjatë diktaturës së Kmerit të Kuq në vitet 70-të ka vënë në lëvizje shumë studentë dhe diplomatë të arratisur që të ktheheshin në Kamboxhia, ku ata më vonë janë vrarë. Çifti të hënën u arrestua në Pnom Pen. Të mërkurën vendoset nëse të dy do të qëndrojnë në arrest deri në hapjen e procesit ose jo.

 • Data 13.11.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/CAp0
 • Data 13.11.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/CAp0