Aksion politik i opozitës kundër qeverisë në Tiranë | Ballkani | DW | 16.10.2008
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Ballkani

Aksion politik i opozitës kundër qeverisë në Tiranë

Aksionin politik të opozitës për të mos lejuar atë që ajo e quan "presion të qeverisë ndaj drejtësisë" e ka projektuar Petro Koçi, kryetari i partisë më të re të quajtur "PS 91".

default

Kryeministria

Petro Koçi shpalosi planin e tij për t'iu kundërvënë qeverisë Berisha: "Të ndërrmarim aksionin politik të largimit të qeverisë Berisha para zgjedhjeve të 2009-ës, të ndërpresim çdo marrëdhënie me qeverinë e kapur të kryeministrit Sali Berisha deri në formimin e një qeverie me kryeministër të ri, të ndërpresim çdo bashkëpunim parlamentar për ndryshime kushtetuese deri në formimin e qeverisë së re, të ndërpritet bashkëpunimi PS- PD për kodin zgjedhor deri në dorëheqjen e kryreministrit Berisha""

Në aksionin politik të opozitës përfshihen edhe protestat qytetare

Projektin e aksionit politik të publikuar nga Petro Koçi tanimë e kanë të gjitha partitë e opozitës. Prej tyre pritet miratimi ose kundërshtimi i këtij aksioni. Duke parashikuar përçarje në kampin opozitar Petro Koçi ka shtuar se "nje shtet i kapur nga ekonomia informale e tipit " Fazlliç" nuk mund të neutralizohet me fjalime ne Parlament dhe konferenca shtypi". Petro Koçi e vlerëson këtë reagim si pozitiv në mbrojtje të pavarësisë së prokurorisë dhe të sistemit të Drejtësisë dhe që kundërshton hapur projektin politik të qeverisë Berisha për të cënuar pavarësinë e organeve të drejtësisë

Krahas opozitës edhe BE dhe SHBA janë të shqetësuara për konfliktin Qeveri-Prokurori, te ndezur javën e kaluar me hetimet që filloi organi i akuzës ndaj bizneseve që ka në Shqipëri, biznesmeni boshnjak Damir Fazlliç dhe lidhjeve të tija me pushtetin. Në deklaratat e Ambasadës Amerikane dhe të Komisionit Europian në Tiranë i behet thirrje qeverise te zbatoje predispozitat kushtetuese lidhur me organin e akuzes si edhe parimin e dhënies llogari para ligjit

 • Data 16.10.2008
 • Autor Ani Ruci
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/FbFM
 • Data 16.10.2008
 • Autor Ani Ruci
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/FbFM