ai: Në Kosovë nuk dënohen krimet e luftës | Ballkani | DW | 29.01.2008
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Ballkani

ai: Në Kosovë nuk dënohen krimet e luftës

Organizata për të drejtat e njeriut, Amnesty International, konstaton se përpjekjet e UNMIK-ut për të ndërtuar një sistem juridik në përputhje me standardet ndërkombëtare kanë dështuar.

default

Amnesty International (AI)

Në një studim që bëhet publik sot të martën (29.01), Amnesty Interantional (ai) kërkon nga misioni i ardhshëm i BE-së, që të dënojë krimet e luftës dhe ato kundër njerëzimit. "Misioni i OKB-së nuk i ka hetuar në mënyrë të mjaftueshme qindra vrasjet, përdhunimet, rrëmbime ose përndjekjet," ka deklaruar specialisti i kësaj organizate për Kosovën, Jan Digel. "Mungesa e dënimeve duhet të marrë fund. Ajo e pengon ndërtimin e mirëbesimit të popullsisë tek institucionet shtetërore."

Amnesty druhet se misioni i ardhshëm i BE-së do të përqëndrohet në luftën kundër korrupsionit, kontrabandës dhe krimit të organizuar. Ajo këshillon BE-në që të angazhojë prokurorë dhe gjykatës me përvojë ndërkombëtare në sistemin juridik vendor. BE-ja duhet t'i përzgjedhë ekspertët më me kujdes dhe t'i mbështesë ata më shumë se ç'e ka bërë deri tani UNMIK-u, ka thënë Digel më tej.

Dështimi i misionit të OKB-së në sistemin juridik tregon se drejtësia mund të përgatitet ashtu siç duhet për proceset që vijojnë, vetëm në se ka buxhetin dhe ekspertët e duhur.

Sipas raportit të ai qysh nga përfundimi i luftës në vitin 1999 në Kosovë janë zhvilluar gjithsej 23 procese gjyqësore për krime lufte, shumica e të cilave para vitit 2002. Në raste të pakta viktimat kanë qenë përfqësues të pakicave etnike. Gjyqet e bëra kundër serbëve në shumë raste duhej të përsëriteshin nga gjykatës ndërkombëtarë për shkak të parregullsive në ecurinë e tyre. Në disa raste dënimet e ndërkombëtarëve kanë qenë më të lehta, në raste të tjera të dënuarit janë liruar.

 • Data 29.01.2008
 • Autor DW
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/CyyG
 • Data 29.01.2008
 • Autor DW
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/CyyG