După eșecul Veștea: Nicușor Dan vrea guvern minoritar
23 iunie 2026
Se conturează un ”guvern politic minoritar, care să se bazeze pe un acord parlamentar de sprijin agreat în prealabil”, a transmis, în această seară, președintele României, Nicușor Dan, la finalul consultărilor pe care le-a avut, la Palatul Cotroceni, cu delegațiile partidelor și grupurilor reprezentate în Parlament. Într-un tweet postat pe rețeaua X, Dan a invitat partidele parlamentare ”să demareze discuțiile pentru semnarea acestui acord” și ”să îmi facă propuneri pentru formula de guvern minoritar, susținut în concordanță cu acest acord (...) într-un ritm accelerat”.
Nicușor Dan a convocat partidele în vederea desemnării unui prim-ministru, după ce, ieri seară, fostul nominalizat, Adrian Veștea, a eșuat în tentativa de a obține votul unei majorități de 233 de parlamentari. Discuțiile de la sediul Președinției au fost mai concise decât de obicei. Formațiunile politice și grupurile parlamentare invitate au avut la dispoziție mai puțin de 30 de minute pentru a-și prezenta oferta sau poziția.
Cu câteva minute mai devreme de postarea președintelui, la ieșirea de la consultări, mai mulți parlamentari neafiliați, ultimul grup politic primit de șeful statului la consultările de astăzi (marți, 23 iunie 2026) afirmaseră că Nicușor Dan le-ar fi mărturisit că viitorul guvern va fi ”minoritar și monocolor”. Informația, oferită în premieră de deputatul Dumitru Coarnă, a fost confirmată separat și de colegul lui de grup politic, Andrei Csillag, care a completat că ar fi aflat, tot de la președintele Dan, că guvernul ar urma să fie format din membrii PSD, cu susținerea PNL și UDMR.
Numele celui care ar conduce acest guvern nu a fost pronunțat. Cel mai probabil, însă, premierul desemnat va fi președintele PSD, Sorin Grindeanu.
AUR amenință cu demiterea președintelui
De altfel, Grindeanu a declarat că PSD își asumă guvernarea, inclusiv funcția de premier. PSD își dorește să fie parte din soluția care va duce la un nou Guvern, dar exclude o guvernare alături de AUR, a apreciat președintele celei mai numeroase formațiuni reprezentate în Parlamentul de la București, la ieșirea de la discuțiile cu președintele.
”E opțiunea domnului Grindeanu, din punctul meu de vedere, una greșită”, a replicat liderul AUR, George Simion, după consultări. ”Fără AUR nu se poate”, a adăugat Simion, precizând, totodată, că partidul va vota doar pentru un guvern condus de propriul premier. Iar dacă președintele Dan ”nu va înțelege să respecte voința poporului, trebuie suspendat și demis”.
Ipoteza alegerilor anticipate nu este exclusă de cei de la AUR, la fel cum și USR ia în calcul întoarcerea la urne: ”Parlamentul actual cu greu mai poate fi descris că oglindește preferințele românilor”, astfel că are nevoie de o nouă legitimizare, a declarat Dominic Fritz, președintele formațiunii reformiste.
Dacă USR refuză categoric să susțină un guvern PSD, în schimb ar fi dispus să guverneze într-o formulă minoritară alături de PNL și UDMR.
Liberalii au și ei o viziune asemănătoare cu privire la forma unui guvern tripartit, dar pot accepta și un Executiv monocolor PSD. Liderul peneliștilor, Ilie Bolojan, dorește un acord politic care să garanteze, după două zile de negocieri, că oricare din cele două soluții va avea parte de o perioadă de stabilitate, pentru a permite administrarea afacerilor publice, până la finele acestui an. PNL se angajează că ”dacă nu se va opta pentru un guvern alături de partenerii noștri”, atunci ”va da un vot pentru un guvern”.
UDMR explică de ce nu e loc de anticipate
Un acord politic este considerat necesar și de președintele UDMR, Kelemen Hunor, care, însă, ”a pierdut orice speranță” pentru un guvern alături de PNL și USR. În opinia politicianului maghiar, cea mai stabilă variantă ar fi coaliția formațiunii sale cu PSD, PNL și celelalte minorități, fără USR. Dar, a adăugat liderul UDMR, ”nimeni nu va da jos un guvern minoritar” și toată lumea va fi fericită că este în opoziție și are cu cine să se confrunte.
Kelemen Hunor nu crede nici că dizolvarea Parlamentului și convocarea unor noi alegeri reprezintă o soluție viabilă. ”Nu e vorba de instinctul parlamentarilor” ci de faptul că ”nu există lege pentru organizarea alegerilor anticipate”. România ar rămâne fără Parlament ”o lună? Două luni? Trei luni de zile? Patru? Și ce vom face când nu avem Parlament? Că nu vom avea nici guvern. Nu poate să fie un Parlament cu atribuții limitate, fiindcă nu există lege pentru așa ceva”, a comentat politicianul UDMR.
Propuneri de premier de la UPR și PACE
”Am solicitat să nu se mai ia în considerare ordinele fie de la Tel Aviv, fie de la Bruxelles, fie de la Washington”, a declarat, la ieșirea de la consultări, șefa SOS, Diana Șoșoacă, în vreme ce grupul Uniți pentru România i l-a propus președintelui pe Victor Ponta pentru funcția de premier.
Ponta nu a fost la discuțiile cu Nicușor Dan. A fost în schimb Cosmina Cerva, pe care deputatul Ninel Peia a propus-o premier din partea grupului PACE - Întâi România. Cosmina Cerva a argumentat că ar fi un mediator care ar duce la ieșirea din criză.
PNL, reglări interne de conturi
În timp ce președintele se apropia, la Palatul Cotroceni, de finalul consultărilor, în Aleea Modrogan începea un Birou Politic Național al PNL pe a cărui agendă s-a aflat propunerea de sancționare a membrilor de partid care, fără acordul conducerii, au acceptat propunerea șefului statului de a forma un guvern și au sfârșit prin votul de ieri, flagrant defavorabil, din plenul camerelor Parlamentului.
În afara lui Adrian Veștea, neinstalatul premier, pe lista celor propuși spre excludere s-au numărat senatorii Cătălin Predoiu, Nicoleta Pauliuc, Monica Anisie, Sorin Cîmpeanu și Alina Gorghiu, deputații Lucian Bode, Ionuț Stroe și Andrei Baciu, eurodeputatul Rareș Bogdan și președinții de consilii județene Hubert Thuma și Toma Petcu. Grupul parlamentar PNL ar fi urmat să se subțieze semnificativ, ca urmare a despărțirii de cei care au susținut ideea unei guvernări Veștea.
Până la urmă, PNL a decis să nu excludă ”rebelii”, dar a decapitat 12 filiale locale care ”au încălcat în mod deliberat și repetat deciziile partidului”.
Ședința BPN a trasat și condițiile liberalilor pentru acordul politic pe care ar fi dispuși să îl semneze pentru susținerea unui guvern minoritar PSD. Ar fi vorba, a spus după ședința PNL, deputatul Ionel Bogdan, despre PNRR și programul SAFE de achiziții militare, dar și despre o serie de măsuri sociale și economice cum ar fi legea salarizării și creșterea pensiilor.