2. Mergi direct la meniul principal
  3. Accesează direct mai multe site-uri DW

CM de Fotbal: Argentina în finala cu Germania

Thomas Klein/os10 iulie 2014

Pentru trofeul Cupei Mondiale din Brazilia, Germania va avea de depășit Argentina. Naționala acestei țări a eliminat Olanda la lovituri de departajare, după un meci fără multe faze de poartă.

Imagine: Reuters

Nu a fost un meci comparabil cu ploaia de goluri din ziua precedentă la Brazilia-Germania. Olanda și Argentina s-au anihilat reciproc printr-un joc defensiv extrem de atent, care nu a lăsat loc multor faze de poartă. Echipa lui Messi a câștigat în fața celor 63.267 de spectatori de pe Arena de Sao Paulo cu 4:2 (0:0) după lovituri de la 11 metri. Maxi Rodriguez a transformat lovitura decisivă, după ce portarul argentinian Sergio Romero apărase două lovituri ale olandezilor.

"Vrem să câștigăm"

"Am meritat victoria, am avut mai multe ocazii de gol. Am jucat inteligent și suntem foarte mândri de noi", a declarat la final Javier Mascherano, care se așteaptă la un meci greu în fața Germaniei. "Sigur că vrem victoria. Este cel mai important meci din viața noastră. Germania este o super echipă." Va fi a treia finală de Campionat Mondial disputată de cele două echipe, după cele din 1986 și 1990.

Messi merge în finală
Messi merge în finalăImagine: Reuters

Antrenorul german Joachim Löw așteaptă cu nerăbdare tradiționalul duel între Europa și America de Sud. "Argentina este o echipă compactă, bine organizată, cu o defensivă puternică. În atac au jucători excelenți precum Messi și Higuain. Ne vom pregăti cu atenție și ne bucurăm să mergem la Rio pentru finală."

Fără faze de poartă

Pentru argentinieni nu a jucat Angel di Maria, accidentat, înlocuit de Enzo Perez. Olandezii au început cu duetul ofensiv tradițional Arjen Robben și Robin van Persie. Meciul a început cu apărări exacte iar singura fază periculoasă a fost o lovitură liberă de 18 metri executată pe poartă de Messi. Echipa antrenată de Alejandro Sabella a continuat să exercite presiune în jumătatea olandeză și a mai avut o ocazie la lovitura de cap a lui Ezequiel Garay, în urma unui corner.

Cam acestea au fost fazele periculoase ale primei reprize. Messi aproape că nu a contat, fiind bine anihilat de Nigel de Jong.

La fel și în a doua repriză, fără mari faze de atac, cu jocul desfășurat preponderent la mijlocul terenului. Cu un sfert de oră înainte de final s-a iuțit puțin ritmul. Gonzalo Higuain a trecut aproape de gol la o reluare a unei mingi centrate de Messi. De partea cealaltă, Robben a fost aproape de gol, dar a intervenit salvator Javier Mascherano.

În prelungiri a mai fost un șut periculos al aceluiași Robben, în timp ce naționala "Albiceleste" și-a creat la rândul său câteva oportunități neconcretizate. Cu cinci minute înainte de expirarea celor 120 de minute, Rodrigo Palacio a fost la un pas de gol, dar portarul Cillessen i-a parat lovitura de cap. Argentina a terminat partida în atac, dar fără gol și s-a ajuns la lovituri de departajare.

11 metri fără Krul

Antrenorul Louis van Gaal nu l-a mai introdus pe portarul de rezervă Tim Krul, care a apărat două lovituri în sfertul cu Costa Rica. Cillessen nu a reușit să apere niciun șut, în timp ce Sergio Romero a parat două. După lovitura izbăvitoare a lui Rodriguez, Messi și compania au sărbătorit alături de numeroșii fani argentinieni accederea în ultimul act. Olandezii vor juca sâmbătă finala mică cu gazdele braziliene.

Cillessen, bătut la 11 metri
Cillessen, bătut la 11 metriImagine: Reuters

"Jocul pentru locul trei nu ar mai trebui să aibă loc. Spun asta deja de zece ani", a declarat van Gaal după meci. "Avem o zi mai puțin să ne pregătim decât oponenții noștri, ăsta nu e Fair Play", a adăugat el. "Cel mai rău este însă că ai putea să pierzi de două ori la rând și să termini ca Loser un turneu atât de frumos. Asta nu mai are nimic de-a face cu sportul. Nu poate fi decât o finală, cea în care se decide Campionul."