3. Accesează direct mai multe site-uri DW
Sport

Argentina este noua campioană mondială la fotbal

18 decembrie 2022

În finala turneului din Qatar, disputată duminică după amiază la Lusail, sud-americanii au învins, după lovituri de departajare, câștigătoarea ediției precedente, Franța.

FIFA Fotbal CM 2022 Qatar | Finala Argentina - Franța
Imagine: Nick Potts/PA Images/IMAGO

După 90 de minute, scorul a fost egal, 2-2 (au marcat Messi și Di Maria pentru Argentina, respectiv Mbappe de două ori pentru Franța), iar în timpul de prelungiri ambele echipe au mai marcat câte o dată, prin Mesi și Mbappe.

În cele din urmă, la penalty-uri, Argentina a marcat de patru ori iar Franța doar de două ori.

Argentina obține astfel al treilea titlu mondial din istorie, după ce a mai câștigat edițiile din 1978 (pe care a și găzduit-o) și 1986 (din Mexic).

Următorul turneu final, din 2026, va avea loc în cele tri țări de pe continentul nord-american - Canada, SUA și Mexic.