1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
9 фотографии
КатастрофиГлобално
БГ
14 септември 2016
https://p.dw.com/p/1K1hJ

Најголемиот земјотрес според бројот на жртви во 20. век е регистриран на 1976 година во кинеската провинција Тангшан. Се проценува дека катастрофата однела над 650 илјади жртви. Севкупно, 3 од 5 најголеми земјотреси во светската историја се случиле на кинеско тло. Во последните две децении е регистриран и еден од најсилните земјотреси според магнитудата- оној кој ја погоди Суматра во 2004 година со јачина од 9,1-9,3 степени.

Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Турција избори плакат
Прескокни го блокот Повеќе теми
Врати се на почетната страница