1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
КатастрофиГерманија

Тешка автобуска несреќа кај Лајпциг

ЕМФ | агенции
27 март 2024

Во тешка автобуска несреќа на автопатот број 9 кај Лајпциг загинаа најмалку пет лица, а има и повеќе повредени.

https://p.dw.com/p/4eBDS
Автобусот излетал од автопатот број 9 кај Лајпциг
Автобусот излетал од автопатот број 9 кај ЛајпцигФотографија: Jan Woitas/dpa/picture alliance

Автобус на компанијата „Фликсбус“ денеска (27.03) претпладне излета од автопатот број 9 во близина на Лајпциг. Притоа загинаа најмалку 5 лица, а има и повеќе повредени.

Превртениот автобус на „Фликсбус“
Превртениот автобус на „Фликсбус“Фотографија: Jan Woitas/dpa/picture alliance

Автобусот сообраќал на релација Берлин-Цирих, а во него се наоѓале 53 патници и двајца возачи. Автопатот е затворен во двата правци.

автобуска несреќа на автопатот број 9 кај Лајпциг
Во несреќата загинаа најмалку 5 лица, а има и повеќе повредениФотографија: Jan Woitas/dpa/picture alliance

Компанијата „Фликсбус“ изрази сочувство и најави тесна соработка со локалните власти и спасувачите. Како што се вели, ќе биде сторено сѐ за брзо да се утврди причината за несреќата.