1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
КонфликтиТајван

Тензии во Азија: Воени маневри на Кина околу Тајван

СН/агенции
23 мај 2024

Неколку дена откако новиот претседател на Тајван ја презеде функцијата, Кина започна големи воени вежби во близина на брегот на островската држава. Пекинг ги гледа маневрите како „казна за сепаратистичките акции“.

https://p.dw.com/p/4gAeE
Тајпеј соопшти дека ги мобилизирал поморските, воздушните и копнените сили како одговор на воените вежби на Пекинг
Тајпеј соопшти дека ги мобилизирал поморските, воздушните и копнените сили како одговор на воените вежби на ПекингФотографија: TAIWAN COAST GUARD/AFP

Кина започна дводневни воени вежби во морскиот и во воздушниот простор околу островот Тајван, јавуваат кинеските државни медиуми.

Државната новинска агенција Шинхуа соопшти дека Источната команда на Народноослободителната војска започнала вежби во четвртокот навечер во Тајванскиот теснец кој го дели островот од копното Кина, и северно, јужно и источно од Тајван, како и областите околу островите Кинмен, Матсу, Вугиу и Донгин. Вуки и Донџин.

Воениот портпарол полковник Ли Си рече дека вежбите, во кои учествуваат армијата, морнарицата, воздухопловните сили и ракетните сили, се „силна казна за сепаратистичките акти на силите кои се залагаат за 'независност на Тајван' и строго предупредување против мешање и провокации од страна на странските сили. "

Демонстрацијата на сила, со кодно име Заеднички меч-2024А, доаѓа три дена откако новиот претседател на Тајван, Вилијам Лаи Чинг-те положи заклетва и го повика Пекинг да престане да го „заплашува“ островот, за кој Кина тврди дека е нејзин. 

Тајванскиот теснец го дели островот Тајван и азискиот континент
Тајванскиот теснец го дели островот Тајван и азискиот континентФотографија: https://mil.huanqiu.com

Пекинг не ја отфрли употребата на сила за да ја постигне својата цел за обединување и луто реагираше на инаугурацијата на Лаи, човек кој го смета за „сепаратист“.

Кинеската канцеларија за прашањата за Тајван претходно неделава соопшти дека новиот претседател на островската држава Лаи Чинг-те испратил „опасни“ сигнали кои ги поткопуваат мирот и стабилноста во регионот.

Тајванското Министерство за одбрана соопшти дека ја ставило војската во состојба на „висока готовност“ како одговор на кинеските вежби, кои ги опиша како „ирационални провокации и акции кои го поткопуваат регионалниот мир и стабилност“.