1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
КонфликтиЈужна Кореја

Тензии на Корејскиот полуостров: Предупредувачки истрели

СН/агенции
11 јуни 2024

Тензиите меѓу Северна и Јужна Кореја од неодамна повторно се зголемија. Сега се случил уште еден инцидент на заедничката граница.

https://p.dw.com/p/4gtXD
Односите меѓу двете Кореи постојано се влошуваат во последните неколку години.
Односите меѓу двете Кореи постојано се влошуваат во последните неколку години.Фотографија: ED JONES/AFP/Getty Images

Војската на Јужна Кореја испука предупредувачки истрели откако неколку севернокорејски војници накратко ја преминаа линијата на разграничување во текот на викендот, соопштија властите во Сеул, среде неодамнешниот раст на тензиите поради лансирањето балони со отпадоци од Северна во Јужна Кореја.

Инцидентот се случи во неделата, околу 12:30 часот по локално време, кога неодреден број севернокорејски војници во демилитаризираната зона (ДМЗ) која ги дели двете Кореи ја преминале воената демаркациска линија, соопшти во вторникот Заедничкиот началник на генералштабот на Сеул (ЈЦС).

Портпаролот на ЈЦС, полковник Ли Сунг-Џун, рече дека војската не верува дека прекршувањето е намерно, бидејќи областа е многу пошумена, прикривајќи ги граничните ознаки или патишта.

„Тие се упатија кон север веднаш откако нашата војска испрати предупредување и предупредувачки истрели, и немаше невообичаени движења“, рече Сунг-Џун на брифингот.

Северна Кореја испрати илјадници балони со отпад кон Јужна Кореја во последните денови
Северна Кореја испрати илјадници балони со отпад кон Јужна Кореја во последните деновиФотографија: YONHAP via REUTERS

Новинската агенција Јонхап, цитирајќи неименуван функционер на ЈЦС, извести дека имало околу 20-30 војници, главно со секири и други алатки, кои се чини дека се изгубиле.

Инцидентот се случи откако Северна Кореја испрати илјадници балони со отпад кон Јужна Кореја во последните денови, вклучително и околу 600 балони во текот на викендот, нарекувајќи го „подарок“ за севернокорејските дезертери и јужнокорејските активисти кои летаа со балоните носејќи летоци против Пјонгјанг и пакети за помош на Север.

Сеул го суспендираше меѓукорејскиот воен пакт од 2018 година и ги продолжи воените активности долж границата, вклучувајќи и повторно инсталирање на разгласи, нарекувајќи ја акцијата на Пјонгјанг „опасна“.

Двете Кореи технички сè уште се во војна откако нивниот конфликт во 1950-тите години заврши со примирје, а не со мировен договор.