1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Поставување на советското знаме врз зградата на германскиот Рајхстаг во Берлин
Фотографија: picture-alliance/RIA Nowosti/Wladimir GrebnewФотографија: picture-alliance/RIA Nowosti/Wladimir Grebnew

СССР

Сојуз на Советските Социјалистички Републики или СССР, поранешна социјалистичка држава која се простирала на територијата на Евроазија и постоела во периодот од 1922 до 1991 година.

Прескокни го блокот Сите содржини на оваа тема

Сите содржини на оваа тема