1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Автомобили и мобилностАвстрија

Првото возило на Порше било електричен автомобил

Лауренц Тренклер
28 март 2024

Првиот автомобил на Фердинанд Порше бил на електричен погон. Тој го дизајнирал Егер-Лонер Ц2 Фетон во далечната 1898 година за производителот Лонер-Верке и автомобилот возел низ улиците на Виена.

https://p.dw.com/p/4eAqW