1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW

Прочка - симбол на преминот од зима во пролет

Ана Арсеновска-Зафирова
16 март 2024

Прочка, покрај Божик и Велигден, е следниот празник по значење во обредниот календар на православните христијани. На Прочка помладите од постарите бараат простување, на „Прости ми ако нешто сум ти згрешил“ другиот одговора со: „Простено ти е и од мене и од Бога“. Дел од бројните обреди за празникот во меѓувреме се исчезнати.

https://p.dw.com/p/4dh9A
Прескокни го блокот Повеќе на оваа тема