1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
КатастрофиГерманија

Поројни дождови во Германија: Вонредна состојба во Сар

СН | АРД
18 мај 2024

Поплавени улици и подруми, лизгање на земјиштето: долготрајните екстремно обилни дождови во делови од Германија предизвикаа драматични сцени и големи штети. Најтешко погодена е сојузната покраина Сар.

https://p.dw.com/p/4g1WP
Поплавена улица во населбата Русхите во Сарбрикен, главниот град на германската сојузна покраина Сар
Поплавена улица во населбата Русхите во Сарбрикен, главниот град на германската сојузна покраина СарФотографија: Bernd März/IMAGO

По екстремните дождови кои предизвикаа поплави во Сарската област, ситуацијата до раните утрински часови во саботата малку се релаксира, информираат од локалната полиција. Од 1 часот по полноќ нивото на водата престана да расте, изјави портпаролот на Оперативниот центар во Сарбрикен. Меѓутоа, спасувачките служби и натаму се на терен.

Се уште не може да се процени точниот обем на штетите предизвикани од поплавите. Во целата сојузна покраина Сар , обилните врнежи предизвикаа поплавување на улиците и на подрумите, како и лизгање на земјиштето. Оперативниот центар во Сарбрикен забележа повеќе од 3.000 полициски и спасувачки интервенции.

Градскиот автопат А620 кој минува низ Сарбрикен беше затворен поради поплавата
Градскиот автопат А620 кој минува низ Сарбрикен беше затворен поради поплаватаФотографија: Harald Tittel/dpa/picture alliance

Метеоролошката служба на Германија во рок од 24 часа забележала повеќе од 100 литри дожд на квадратен метар во некои локалитети. За споредба, во цел април годинава, во Сар паднале околу 74 литри дожд на квадратен метар , што е за една шестина повеќе од нормалното количество врнежи за тој месец.

Станува збор за, како што е соопштено, поплава што се случува на секои 20 до 50 години, соопшти покраинската Агенција за заштита на животната средина. Во петокот и ноќта во сабота интервентните сили се бореле со водните маси. На видеата објавени во медиумите и на социјалните мрежи можеа да се видат полупоплавени возила и некои улици кои беа целосно под вода.

Канцеларот ќе ги посети погодените подрачја

Во Сарбрикен, како и во неколку други окрузи, беше прогласена вонредна состојба . Населението беше повикано да ги избегнува подрумите, водните површини и поплавените подрачја поради постојаниот дожд. Неколку згради во градот мораа да бидат евакуирани. Организирани се привремени сместувања во училиштата и воспоставена е посебна телефонска линија за помош на граѓаните. Во Русхите, дел од Сарбрикен, луѓето беа евакуирани со амфибиски возила и чамци. Ситуацијата беше „критична“ бидејќи брзината на водната маса беше толку голема што противпожарната служба мораше да ги прекине операциите и да побара помош од германскиот Црвен крст, изјави портпаролот на Министерството за внатрешни работи.

Некои жители во поплавените подрачја мораа да бидат евакуирани со чамци
Некои жители во поплавените подрачја мораа да бидат евакуирани со чамциФотографија: Harald Tittel/dpa/picture alliance

Во градот Отвајлер во текот на ноќта поради поплавите превентивно е исклучена струјата и регистрирана е голема штета, изјави началникот на округот Серен Менг. Спасувачките екипи се неприкинато на терен.

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска ќе ги посети поплавените подрачја заедно со покраинската премиерка на Сар, Анке Релингер. Во телевизиско интервју , Релингер изјави дека ситуацијата е „многу напрегната“. Треба да очекуваме големи штети и на јавната инфраструктура и на имотот на граѓаните, посочи таа. „Апсолутно е јасно дека имаме работа со случување од натрегионално значење“.

Ризик од поплави и во Рајнланд-Пфалц

И во сојузната Рајнланд-Пфалц, обилниот дожд доведе до бројни интервенции. Округот Трир-Сарбург, јужниот дел на Пфалц и градовите Трир, Цвајбрикен и Лудвигсхафен беа особено погодени. Поплавени се подруми и улици. Засега нема повредени. Многу помали потоци и реки се излеаа од коритата.

Во Шоден на реката Сар, во областа Трир-Сарбург, околу 220 луѓе мораа да ги напуштат своите домови како мерка на претпазливост поради ризикот од поплави, соопшти локалната управа. 

Нон-стоп во ангажман: спасувачките екипи во поплавените подрачја
Нон-стоп во ангажман: спасувачките екипи во поплавените подрачјаФотографија: Harald Tittel/dpa/picture alliance

И во Сар и во Рајнланд-Пфалц има големи прекини и откажувања на железничките и автобуските линии. Германската железница - Дојче Бан соопшти  дека луѓето треба да се воздржат од патување со воз до Сар. Поради временските услови, според нивните информации, не можеле да организираат заменски превоз. Погодени се бројни регионални железнички линии, кои меѓу другите минуваат низ главните станици во Пирмасенс, Трир и Сарбрикен.