1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
ТехникаГерманија

Мајкрософт ќе инвестира милијарди евра во Германија

ЕМФ / дпа
15 февруари 2024

Мајкрософт во наредните две години ќе инвестира околу 3,3, милијарди евра во Германија.

https://p.dw.com/p/4cRQq
Мајкрософт сака да го поттикне користењето на вештачката интелигенција во Германија
Мајкрософт сака да го поттикне користењето на вештачката интелигенција во ГерманијаФотографија: Sopa/Zuma/picture alliance

Со инвестиција од 3,3, милијарди евра Мајкрософт сака да помогне за зголемување на капацитетите во делот на вештачката интелигенција во Германија, најави денеска (15.02) претседателот на концернот Бред Смит на разговорите со германскиот канцелар Олаф Шолц. 

Претседателот на Мајкрософт, Бред Смит со германскиот канцелар Олаф Шолц
Претседателот на Мајкрософт, Бред Смит со германскиот канцелар Олаф Шолц во БерлинФотографија: Kay Nietfeld/dpa/picture alliance

Ова е најголема поединечна инвестиција во 40-годишната историја на Мајкрософт во Германија и опфаќа Програма за натамошно образование на 1,2 милиони луѓе во делот на вештачката интелигенција (ВИ). Со тоа земјата би стигнала на второ место во светот по користење на вештачка интелигенција од страна на организации и би била втор по важност развивач на ВИ-апликации. Сега Германија се наоѓа на 11 место во Европа мерено според ВИ-способностите, оцени Смит. Со новите понуди за школување треба да се подобрат програмерските способности и луѓето да се оспособат да користење на технологијата.

Внимавајте на измами со вештачка интелигенција!

Прескокни го блокот Повеќе на оваа тема

Повеќе на оваа тема