1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW

Инфлацијата во Еврозоната и натаму во опаѓање

ЕМФ / ртр
17 април 2024

Инфлацијата во Еврозоната продолжува да опаѓа. Цените во март пораснале само за 2,4 отсто во однос на истиот период претходната година. Се чини дека ова ѝ го отвора патот на ЕЦБ да ги промени каматните стапки.

https://p.dw.com/p/4esSF
инфлација пари
Инфлацијата во Eврозоната продолжува да опаѓаФотографија: Patrick Pleul/dpa/picture alliance

Инфлацијата во Еврозоната се намалува сѐ повеќе. Тоа го отвора патот за пресврт во делот на каматните стапки. Потрошувачките цени во март се зголемиле за само 2,4 отсто во однос на истиот месец лани, објави денеска Евростат. Во февруари инфлацијата беше 2,6 отсто, а во јануари 2,8 отсто.

Разликите меѓу одделните земји се значителни: додека инфлацијата во Финска во март изнесувала само 0,6 отсто, Хрватска имала стапка од 4,9 отсто. Во Австрија стапката на инфлација била 4,1 отсто. Во Германија, најголемата економија во Еврозоната, потрошувачките цени се зголемиле за 2,3 отсто.

Падот на стапката на инфлација е веќе трет по ред. Пред една година инфлацијата беше 6,9 отсто, а во есента 2022 година достигна највисоко ниво од повеќе од десет отсто. Главната причина за високите стапки на инфлација беше војната на Русија против Украина и зголемувањата на цените на енергијата и суровините што следуваа потоа.

Прво намалување на каматите во јуни?

Целта на Европската централна банка (ЕЦБ) за стапка на инфлација од два отсто, која таа ја смета за идеална за економијата, сега е на дофат. На последниот состанок за каматните стапки минатата недела, ЕЦБ не ги промени каматните стапки, но, сепак, ширум ја отвори вратата за можно прво намалување на каматните стапки во блиска иднина.

инфлација еврозона
Наскоро промена на каматните стаки од страна на ЕЦБ?Фотографија: Frank Rumpenhorst/dpa/picture alliance

Вчера (16.04), претседателката на ЕЦБ, Кристин Лагард, за телевизијата Си-Ен-Би-Си изјави дека процесот на намалување на инфлацијата се одвива како што се очекуваше. Доколку не се случи дополнителен шок, во разумен краток рок ќе треба да се олабави рестриктивната монетарна политика, оцени Лагард. Според голем број надзорни монетарни власти, јуни е можен датум за почеток на пресвртот во делот на каматните стапки. Следниот состанок на ЕЦБ е закажан за 6-ти јуни во Франкфурт.