1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW

Иран и натаму ја проширува својата атомска програма

СН/агенции
14 јуни 2024

Нуклеарната програма на Иран, според сознанијата на Меѓународната агенција за атомска енергија, и натаму сè проширува. Според Вашингтон, извештајот покажува дека програмата на Техеран нема кредибилна мирољубива цел.

https://p.dw.com/p/4h1JI
Иранската нукларна постројка во Натанз
Иранската нукларна постројка во НатанзФотографија: Alfred Yaghobzadeh/SalamPix/abaca/picture alliance

Портпаролот на Стејт департментот Метју Милер рече дека извештајот објавен од Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) јасно покажува дека Иран има за цел да продолжи да ја шири својата атомска програма на начини кои немаат веродостојна мирољубива цел.

Овие планирани активности дополнително ги поткопуваат тврдењата на Иран за спротивното, и ако Иран ги спроведе овие планови, САД соодветно ќе одговорат, се вели во соопштението на Стејт департментот.

Портпаролот на Стејт департментот на САД, Метју Милер
Портпаролот на Стејт департментот на САД, Метју МилерФотографија: Celal Gunes/Anadolu/picture alliance

Милер истакна дека Иран мора да соработува со МААЕ без понатамошно одлагање за целосно да ги спроведе своите законски обврзувачки заштитни обврски.

„Остануваме во тесна координација со нашите партнери и сојузници и подготвени сме да продолжиме да го зголемуваме притисокот врз Иран доколку продолжи несоработката со МААЕ“, рече Милер.

Во извештајот на МААЕ објавен во четвртокот се вели дека Иран инсталирал дополнителни центрифуги за збогатување ураниум во Фордоу и почнал да поставува други.

Исто така, наведено е дека Иран развил план за инсталирање на неодреден број дополнителни центрифуги во неговиот објект за подземно збогатување во Натанз.