1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Знамето на Република Хрватска
Фотографија: Valerio Rosati/Zoonar/IMAGOФотографија: Valerio Rosati/Zoonar/IMAGO

Хрватска

Држава во југоисточна Европа. Прогласува независност во 1991 година. Членка на ЕУ и НАТО.

Прескокни го блокот Сите содржини на оваа тема

Сите содржини на оваа тема