1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
6 фотографии
КатастрофиТурција
БГ
6 февруари 2023
https://p.dw.com/p/4N8oe

Најмалку 912 луѓе загинаа, а повеќе од 5.000 се повредени во земјотресот со јачина од 7.8 степени кој ја погоди централна Турција во понеделникот, изјави претседателот Реџеп Таип Ердоган. Ердоган рече дека тоа е најголемата катастрофа која ја погодила неговата земја од 1939 година, додавајќи дека во потресот се уништени 2.818 згради и објекти.

Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Николај Милков и Бујар Османи

Милков за Северна Македонија: Топката е на нивен терен!

Прескокни го блокот Повеќе теми

Повеќе теми

Врати се на почетната страница