1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
ОпштествоИндија

Жолт чадор, црвени чили пиперчиња

23 февруари 2024

Лути црвени пиперчиња се сушат во западен Бенгали. Сонцето е силно и работничките мора да се заштитат.

https://p.dw.com/p/4cmb7
Поле со лути пиперчиња чили во Индија
Поле со лути пиперчиња чили во ИндијаФотографија: Avishek Das/ZUMA Wire/IMAGO

Зад фотографијата со импресивен контраст на бои се крие напорно секојдневие на работничките на полињата со лути црвени пиперчиња – чили. Работничките во Раигнај, западен Бенгали во Индија, работат по 8 часа на силното сонце, а дневно заработуваат околу два долари. Работата со чили пиперчињата е еден од главните извори на приходи за нивните семејства за време на летниот период.