1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
ПанорамаЈужноафриканска Република

Водена салата ја покрива реката Вал

17 февруари 2024

Поглед со дрон на реката Вал, која забрзано добива „ќебе“ од т.н. водена салата.

https://p.dw.com/p/4cVrD
Реката Вал во Јужноафриканската Република
Реката Вал во Јужноафриканската РепубликаФотографија: Shiraaz Mohamed/REUTERS

Водената салата или пистија забрзано се шири на површината на реката Вал, во близина на Сасолбург, во Јужноафриканската Република. На тој начин се блокира допирната површина воздух-вода со што се нарушува квалитетот на водата и се намалува кислородот во околината.