1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
УметностХонгконг

Велигденска инсталација

30 март 2024

Инсталација со огромни објекти во форма на јајца во пристаништето Викторија, во Хонгконг. Тие ги менуваат боите и звукот, зависно од интеракцијата на посетителите.

https://p.dw.com/p/4eGaI
Инсталација во Хонгконг
Инсталација во ХонгконгФотографија: Peter Parks/AFP/Getty Images

Инсталацијата „Континуирано“ е поставена од јапонскиот уметнички колектив teamLab. Волшебните бои и звуци на објектите-јајца се усогласени со светлината од десетиците околни дрвја. На тој начин се создава спектакл што го одзема здивот.