1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
КонфликтиУкраина

Украинска свадба – љубовта во војна помага

1 јули 2023

Никита и Полка ја крунисале својата љубов во источна Украина, близу линијата на фронтот во регионот Доњецк.

https://p.dw.com/p/4TIYP
Свадба на фронт Доњецк Украина
Украинска свадба во близина на фронтот во ДоњецкФотографија: Libkos/AP/picture alliance

Таа во украинска носија, тој во војничка униформа: воениот лекар Никита и Полка си го кажале судбоносното Да! – среде воените превирања и во непосредна близина на фронтот во регионот Доњецк. Бројот на венчавки во Украина е зголемен од почетокот на војната – барем во местата каде матичните одделенија можат да работат. Копнежот по стабилност е голем и љубовта им помага на луѓето.