1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
ПанорамаМалезија

Светла за Рамазан

СН/агенции
18 април 2023

38-годишниот Фаѕлие Мохамад во Куала Лумпур ги минува последните денови од Рамазан со многу светлина.

https://p.dw.com/p/4QDcY
BdTD Malaysia | Ramadan in Kuala Lumpur
Фотографија: Hasnoor Hussain/REUTERS

Рамазан во Малезија ќе се слави до 21 април. Луѓето постат во текот на денот, а повторно јадат и пијат по зајдисонце - или фрлаат светлосен венец како овде во главниот град Куала Лумпур.